22 Şub 2024

İTÜ Bellatrix Takımı’ndan Deprem Bölgesindeki Öğrencilere Eğitim

İnsanlı keşif aracı yarışması NASA HERC’e kabul edilen ilk ve tek Türk takımı olarak önemli bir başarı gösteren İTÜ Bellatrix Takımı deprem bölgesinde yer alan Doğanşehir Fen Lisesi öğrencileriyle Uzay ve Bilim Şenliği’nde bir araya geldi.

Haber: İTÜ Medya ve İletişim Ofisi

İTÜ Uçak ve Uzay Fakültesi öğrencilerimizin kurduğu Bellatrix Takımı, NASA tarafından düzenlenen insanlı keşif aracı yarışması Human Exploration Rover Challenge (HERC) 2024’te kabul edilmişti. Bellatrix Takımı 18-20 Nisan tarihleri arasında NASA ev sahipliğinde ABD’de Marshall Space Flight Center’da yarışacak.

HERC 2024 yarışma değerlendirme ölçütlerinden biri olarak STEM eğitimi en az 250 öğrenciye çeşitli eğitimler vermelerin şartı kapsamında Bellatrix, 6 Şubat bölgesindeki öğrencilere uzay ve bilim üzerine bir eğitim verdi.

Alper Gezeravcı’dan videolu bağlantı

İstanbul Teknik Üniversitesi ve Doğanşehir Fen Lisesi işbirliğiyle 13-17 Şubat tarihleri arasında düzenlenen “Uzay ve Bilim Şenliği” İTÜ Bellatrix Takımı ve fen lisesi öğrencilerini buluşturdu.

Malatya Valisi Ersin Yazıcı’nın ziyaret ettiği etkinlik şehirde büyük ilgiyle karşılandı. İlk astronotumuz Alper Gezeravcı öğrencilerin davetini kabul ederek şenliğe çevrimiçi katıldı.

Robot tasarlama, Ay’da koloni yarışı, teleskop gözlemi

Şenlik kapsamında 313 öğrenciye teorik robotik kodlama eğitimi verildi. Öğrenciler gruplara ayrılarak kendi robotlarını tasarladı. Ardından İTÜ Bellatrix Uzay Takımı tarafından etkinliğe özel olarak tasarlanan ARTEMIS Ay’a Dönüş simülasyonu temalı parkurda, öğrenci grupları yarıştı.

Fen lisesi öğrencileri astronomi ve gökyüzü gözlem eğitimlerini teleskop kurulumu ve gözlem yaparak pekiştirdi. İnsansız hava aracı eğitiminin yansıra ilgilenen öğrencilere 3B yazıcı eğitimi verilip çeşitli figürler tasarlamaları ve üretmeleri sağlandı.

Deprem bölgesinde 11 köy okuluna ziyaret

Eğitimlerle eşzamanlı olarak, İTÜ Bellatrix Uzay Takımı kaptanları ve Doğanşehir Fen Lisesi Müzik Kulubü üyeleri ile bölgede bulunan ilkokul ve ortaokul düzeyinde 11 köy okuluna ziyaretler gerçekleştirdi.

İTÜ Ayazağa Kampüsü

Rektörlük Binası Maslak-Sarıyer / İstanbul

İTÜ Ayazağa Kampüsü Telefon

0212 285 30 30 (40 Hat)

İTÜ Ayazağa Kampüsü Fax

0212 285 29 10

İTÜ