13 Eyl 2023

Mezunumuza James Dyson Ödülleri’nde Birincilik

James Dyson Ödülleri’nin bu yılki ulusal alanda kazananı, “Forestguard 2.0” adlı projesiyle İTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimari Tasarımda Bilişim programı yüksek lisans mezunumuz Suat Batuhan Esirger oldu.

Haber: İTÜ Medya ve İletişim Ofisi

Çevre ve sağlık sorunlarının çözümünde somut projelerin ortaya konulmasını teşvik eden sürdürülebilirlik odaklı bir mühendislik yarışması olan James Dyson Ödülleri, bu yıl da sahiplerini buldu.

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mimari Tasarımda Bilişim programı yüksek lisans mezunumuz Suat Batuhan Esirger geçen yıl aynı yarışmada ulusal ikincilik ödülünü kazanan “Forestguard” projesini geliştirerek ortaya koyduğu “Forestguard 2.0” projesiyle bu kez ulusal alanda birincilik ödülünün sahibi oldu.

“Forestguard 2.0” ile yangın tehlikesi hızlıca tespit edilecek

Esirger’in tasarladığı proje, yapay zekâ yardımıyla gerçekleştirdiği gaz sınıflandırması sayesinde yangın tehdidiyle karşı karşıya kalındığında durumun hızlıca tespit edilerek yetkili kurumlara bildirilmesine imkân sağlıyor.

Uydu bağlantılı ve IoT tabanlı bir sensör sistemi olan “Forestguard 2.0”, saniyelerin bile çok önemli olduğu yangına müdahale anlarında yetkililere zaman kazandırmayı hedefliyor.

Mezunumuzu tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

İTÜ Ayazağa Kampüsü

Rektörlük Binası Maslak-Sarıyer / İstanbul

İTÜ Ayazağa Kampüsü Telefon

0212 285 30 30 (40 Hat)

İTÜ Ayazağa Kampüsü Fax

0212 285 29 10

İTÜ