17 May 2023

İTÜ'den Afete Karşı Yaratıcı Çözümler

İTÜ’de tasarımsal düşünce mantığı ve multidisipliner bir bakış açısıyla afet öncesine yönelik yenilikçi çözüm önerileri geliştirmek için bir günlük fikir üretme atölyesi düzenledi.

Haber: İTÜ Medya ve İletişim Ofisi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), deprem ve diğer afetlere yönelik çalışmalarına devam ediyor. Afete karşı yaratıcı çözümler üretmeyi amaçlayan atölye çalışması, 13 Mayıs 2023’te İTÜ Girişimcilik ve İnovasyon Uygulama Araştırma Merkezi (Ginova), İTÜ Afet Yönetim Merkezi, İTÜ UX Topluluğu, İTÜ Kadın Araştırmaları Uygulama Merkezi’nin organizasyonuyla ve İTO Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti.

Çalışma öncesi, katılımcıları bilgilendirmek amacıyla İTÜ Afet Yönetim Merkezi’nin kurucu üyelerinden Prof. Dr. Nilgün Okay ve Prof. Dr. Azime Tezer’in yaptığı konuşmaların ardından, Afet Haritası Platformu'nun kurucu ortağı Dr. Ali Ercan Özgür bir sunum gerçekleştirdi.

 

Atölyede, İTÜ Endüstriyel Tasarım bölümü öğrencilerinden oluşan UX Topluluğu (ITUX) kurucularından Burak Çevik liderliğindeki katılımcılar, aralarında afet konusunda çalışan akademisyen/uzman, endüstriyel tasarımcı, mühendis/mimar alanlarından birer kişi bulunacak şekilde gruplara ayrıldı. İlgili uzmanların mentörlüğünde gerçekleştirilen beyin fırtınası, topluluk oylaması ve fikir üretim seansları sonrasında ekipler belirlenen proje fikirlerini detaylandırarak diğer katılımcılara sundular.

Afet yönetimine yönelik çalışmalar önümüzdeki dönemlerde de devam edecek.

İTÜ Ayazağa Kampüsü

Rektörlük Binası Maslak-Sarıyer / İstanbul

İTÜ Ayazağa Kampüsü Telefon

0212 285 30 30 (40 Hat)

İTÜ Ayazağa Kampüsü Fax

0212 285 29 10

İTÜ