24 Mar 2023

İTÜ’den 2023 Nihai Deprem Raporu

İTÜ, merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin hemen ardından 17 Şubat 2023'te yayımladığı "ön tespit raporu"nu tamamladı. Nihai rapor, ön tespit raporunun genişletilmesinin yanında depremin sosyolojik ve psikolojik etkilerine dair tespitler de içeriyor.

Haber: İTÜ Medya ve İletişim Ofisi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin hemen ardından etkilenen bölgelere bilimsel ve teknik destek sağlayacak öğretim üyelerini gönderdi. İnşaat mühendisliği, jeoloji, jeofizik gibi alanlardaki uzman isimlerden oluşan İTÜ’lü bilim insanları gruplar halinde şehirlerde inceleme ve gözlemlerde bulundular.

İTÜ öğretim üyeleri, deprem bölgesindeki gözlem ve çalışmalarını, 17 Şubat 2023 tarihinde bir ön rapor halinde yayımladılar. Ön tespit raporunda daha çok hasar tespit ve atıkların yönetimine dair tespitler yer almaktaydı. Nihai raporda ise, ön tespit raporunda yer alan bölümlerin detaylı şekilde sonuçlandırılmış hallerinin yanında depremin sosyolojik ve psikolojik etkilerine dair tespitler de yer almaktadır.  

İTÜ, depremde kaybedilenlerin derin yasını tutarken deprem afetine yönelik jeoloji, jeofizik gibi disiplinlerde dünya çapında tanınan bilimsel bilgi birikimi ve uzmanlığıyla toplumsal katkı çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir.

Raporu okumak için tıklayınız.

İTÜ Ayazağa Kampüsü

Rektörlük Binası Maslak-Sarıyer / İstanbul

İTÜ Ayazağa Kampüsü Telefon

0212 285 30 30 (40 Hat)

İTÜ Ayazağa Kampüsü Fax

0212 285 29 10

İTÜ