31 Oca 2023

İTÜ Öğretim Üyesi, Dünyaca Tanınan Bilim İnsanı Prof. Dr. Yusuf Yağcı Hayata Veda Etti

İTÜ Kimya Bölümü öğretim üyesi, polimer biliminin dünya çapında en saygın isimlerinden Prof. Dr. Yusuf Yağcı, 30 Ocak günü İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde bulunan odasında çalışmalarını sürdürürken geçirdiği kalp krizi sonucu aramızdan ayrıldı.

Haber: İTÜ Medya ve İletişim Ofisi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), en önemli hocalarından Prof. Dr. Yusuf Yağcı’ya veda ediyor. Ülkemizi bilim alanında başarılarıyla gururlandıran, yüksek atıf sayıları alan makaleleri ve özgün çalışmalarıyla İTÜ’nün dünya üniversiteleri arasında yükselişinde çok önemli pay sahibi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Yusuf Yağcı, 30 Ocak 2023 günü yaşama gözlerini yumdu. Hocamız, beklenmedik vefatıyla ailesi, öğrencileri ve sevenlerini yasa boğdu.

Prof. Dr. Yusuf Yağcı, gerçekleştirdiği bilimsel çalışmalarla ulusal ve uluslararası ölçekte adından sıklıkla söz ettiren, polimer bilimi alanındaki dünya çapında birçok ödülün sahibi, çok sevilen ve büyük saygı duyulan örnek bir bilim insanıydı. Prof. Dr. Yağcı’nın vefatı, bütün İTÜ camiasını olduğu kadar bilim dünyasını da hüzünlendirdi.

Prof. Dr. Yusuf Yağcı için İTÜ Ayazağa Yerleşkesinde bulunan Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde 1 Şubat Çarşamba günü saat 11.30’da yapılacak bir anma töreni gerçekleştirilecek. Anma töreninde yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda katılımcının yer alması bekleniyor.

Yusuf Yağcı hakkında

1952’de Bursa’da doğdu. Yüksek lisans ve doktorasını İngiltere’de Liverpool Üniversitesi’nde yaptı. İTÜ’de doçent ve profesör oldu. Kimya ve polimer bilimi üzerine yaptığı dünyaca ünlü çalışmalarla uluslararası bilim camiasında tanındı.

TÜBA asli üyesi ve Türk Kimya Derneği şeref üyesidir. Ulusal ve uluslararası düzeyde birçok ödül kazanmıştır. 1994 TÜBİTAK Bilim Ödülü, Türkiye Kimya Derneği Şeref Ödülü (2002), Elsevier Scopus Ödülü (2007), Japonya Polimer Derneği Uluslararası Bilim Ödülü (2008), Elginkan Vakfı Teknoloji Ödülü (2008), Bilim ve Teknoloji Birliği Kurulu (COMSTECH) 2010 Yılı Kimya Şeref Ödülü, Mustafa Parlar Onur Ödülü (2013), Belçika Polimer Grubu Uluslararası Bilim Ödülü (2018), Alexander von Humboldt Araştırma Ödülü (2018) sahibidir.

Çok sayıda atıf alan 750’ye yakın bilimsel makalesi, 10 patenti bulunmaktadır. Bugüne kadar 6 kitap yazmış, ayrıca 31 kitapta bölüm yazarlığı yapmıştır. İTÜ’de öğretim üyeliği yapmaktayken, görevi başında 30 Ocak 2023 tarihinde vefat etmiştir.

Prof. Dr. Yusuf Yağcı’nın çalışmaları hakkında daha detaylı bilgi için buradan bilgi edinebilirsiniz.

İTÜ Ayazağa Kampüsü

Rektörlük Binası Maslak-Sarıyer / İstanbul

İTÜ Ayazağa Kampüsü Telefon

0212 285 30 30 (40 Hat)

İTÜ Ayazağa Kampüsü Fax

0212 285 29 10

İTÜ