26 Şub 2022

Mentorluk ve Etüt Merkezi Açıldı

İTÜ Denizcilik Fakültesi ve İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunları Derneği (DEFAMED) tarafından oluşturulan “Mentorluk ve Etüt Merkezi” düzenlenen törenle açıldı.

Haber: İTÜ Medya ve İletişim Ofisi

Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Koyuncu, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar, İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Meclis Başkanı Kapt. Salih Zeki Çakır, Türkiye Denizcilik Federasyonu (TÜRDEF) Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Arif Bostan, Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu, denizcilik STK’larının ve önde gelen denizcilik firmalarının temsilcilerinin hazır bulunduğu törende, İTÜ DEFAMED Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Ufuk Teker, Mentorluk ve Etüt Merkezi’nin her şeyden önce denizcilik eğitiminin ve mesleğinin vazgeçilmezi olan ağabey/ablalık  ve kardeşlik duygusunu pekiştireceğinin altını çizdi. Yurt binasında bulunan merkezde mezunlar ile öğrenci kardeşlerin bir araya geleceğini belirten Teker, “Öğrenci kardeşlerimizin hem mesleki anlamda hem de denizcilik örf ve âdetleri açısından ağabey ve ablalarından beslenmelerini bekliyoruz,” dedi. Teker, merkezin aynı zamanda kısa ve uzun stajlar için de öğrencilerle sektör paydaşları arasında bir buluşma noktası haline geleceğini söyledi.

Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Koyuncu ise merkezin aynı zamanda sanal bir laboratuvar haline getirildiğini belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Mentorluk ve Etüt Merkezi’nde, Kapt. Leven Şen’in İngiltere’de kurduğu, ardından Türkiye’de de yapılanmasını tamamladığı Ar-Ge firması Orka tarafından hayata geçirilen sanal eğitim gemisi de ücretsiz olarak öğrencilerin kullanımına sunuldu. Pandemi döneminde denizcilik sektörünün de dijitalleşmeye hız verdiğini belirten Şen, “Derneğimizin katkısıyla beraber sanal olarak sunduğumuz stant yakın zamanda bütün öğrencilerimizin kişisel bilgisayarlarında da yer alacak,” dedi.

İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Özcan Arslan, İTÜ’nün projelerde ve uluslararası çalışmalarda önemli işler yaptığını vurguladı şunları dile getirdi: “Denizcilik eğitimi hem maliyetli hem de güçlü altyapı gerektiren bir eğitim süreci. Öğrencilerimizin iyi eğitim almaları adına bizler elimizden geleni yapıyoruz. Altyapımızı güçlendirmek adına çeşitli adımlar atıyoruz. Fakültemizde  yenileme çalışmaları yapıyoruz. Son zamanlarda, paydaşlarımızın katkılarıyla yeni binalarımızı fakültemize kazandırdık. Havuzumuz da yenileniyor. DTO’nun katkılarıyla yakın zamanda bitmesi hedefleniyor.

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Meclis Başkanı Kapt. Salih Zeki Çakır yaptığı konuşmasında düşüncelerini şu şekilde ifade etti: “Fakültemiz bana göre önemli bir sürece girmiştir. Sayın Rektörümüz göreve geldiğinden beri fakültemize ilgi göstermektedir. Hemen her ihtiyaç kendisine geldiğinde zaman ayırarak ilgilenip, gerekli çalışmaları başlatmaktadır. Yine mezun bir kardeşimizin fakültemizde dekan olması önemli. Mezunlar derneğimizin yeni yönetiminde de bu anlamda fakültemiz ve sektörle eşgüdümü sağlayacak çalışmalara hız vermiştir. Bundan sonra fakültemizin eğitim standardını daha yukarı çıkartmamak için hiçbir sebep göremiyorum. Bu asgari müşterekleri sürdürmek lazım. Ötesinde de yine DTO da tarihte olmadığı kadar fakültemize maddi destek sağlamıştır ve bundan sonra da sağlanacağını düşünüyorum. Bu anlamda da oda yönetimimize teşekkür ediyorum. Bu kaynakların adil paylaştırılması yönünde gayret sarf edilmektedir. Bu da taktire şayandır, bunun da zaman içinde neticelerini inşallah göreceğiz.”

Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar ise konuşmasını şu sözlerle yaptı: “Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü olarak fakültemiz dekanımızla, hocalarımızla neler yapabileceğimizi sürekli konuşuyoruz. Ayrıca işletmeye başladığımız Ulusal Deniz Emniyeti Merkezi’mizde amaçlarımızdan biri de akademik çalışmalara ve öğrencilerimizin eğitimine katık sunmak. Orada bir simülatör merkezi kurduk. Burada öncelikle tabii kendi personelimiz eğitimi alıyor, ama ağırlıklı olarak dışarıya da hizmet verebileceğiz. VTS, kılavuzluk, römorkör kaptanı ve gemi kaptanının aynı anda aynı ortamda buluşabileceği bir simülatör ortamı oluşturuldu. Bu ay içinde de hizmete başlayacak inşallah. Bu anlamda da sektörün ve sektöre katkı sağlayabilirsek ne mutlu bize. Bundan sonra da her türlü elimizden ne geliyorsa yapmaya hazır olduğumuzu bildiririz.”

İTÜ Ayazağa Kampüsü

Rektörlük Binası Maslak-Sarıyer / İstanbul

İTÜ Ayazağa Kampüsü Telefon

0212 285 30 30 (40 Hat)

İTÜ Ayazağa Kampüsü Fax

0212 285 29 10

İTÜ