27 Kas 2020

İTÜ’den Liselere Mentorluk Hizmeti

İstanbul Teknik Üniversitesi, akademik bilgi ve birikimini, Fen Liseleri, Anadolu Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ve Güzel Sanatlar Liseleri ile paylaşmaya devam ediyor. İTÜ öğrencileri ve mezunları liselere yönelik hazırladığı farklı proje ve etkinliklerde öğrencilerin geleceğe dair hayallerini, ilgi alanlarını ve beklentilerini dinleyerek onlara mentorluk hizmeti sunuyor.

Haber: İTÜ Medya ve İletişim Ofisi

İstanbul Teknik Üniversitesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ve Güzel Sanatlar Liseleri ile yapılan işbirliği protokollerine bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda ülkemizin köklü liselerinden biri olan Cağaloğlu Anadolu Lisesi ile işbirliği protokolü imzaladı. Protokol, Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nde eğitim ve öğretim gören öğrencilerin İstanbul Teknik Üniversitesi ile Cağaloğlu Anadolu Lisesi tarafından ortaklaşa uygun görülecek bilimsel çalışma, araştırma ve projelerine İTÜ’nün uygun göreceği yer ve zamanlarda ziyaret etmelerini ve yararlanmalarını kapsıyor.

İTÜ ve Cağaloğlu Anadolu Lisesi İşbirliği Protokolü

İTÜ Rektörlük Binasında yapılan protokol imza törenine, İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şule Itır Satoğlu, Cağaloğlu Anadolu Lisesi Müdürü Cafer Çilenti ile birlikte Cağaloğlu Anadolu Lisesi öğrencileri de katıldı.

Cağaloğlu Anadolu Lisesi öğrencileri, pandemi şartları nedeniyle büyük bir stresle boğuştukları bu kritik dönemeçte, ilgi alanlarına göre tercih yapmaları konusunda İTÜ’lü uzmanlardan tavsiyeler aldılar. Ayrıca, İTÜ’nün öğrencilerine sunduğu imkânları yakından tanıma fırsatı elde ettiler.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu ve Cağaloğlu Anadolu Lisesi Müdürü Cafer Çilenti tarafından imzalanan işbirliği protokolü aşağıdaki yükümlülükleri kapsıyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin yükümlülükleri

Lise tarafından önerilen derslerden üniversite tarafından uygun görülen konu, yer, zaman ve şartlarda öğretim elemanları tarafından öğretmen ve öğrencilere sunumlar yapmak.

Öğrenci, öğretmen, veli ve paydaşlara yönelik tertip edilecek eğitici ve öğretici seminer, panel ve konferanslar için akademik personel temini konusunda destek vermek.

Üniversite tarafından uygun görülen konu, yer, zaman ve şartlarda öğretmenlerinin mesleki gelişimine yönelik seminer yapmak.

Lisenin 9. 10. 11. ve 12. sınıf öğrencilerine lise tarafından önerilecek konularda bilimsel çalışmalara yönelik program ve proje hazırlanması hususunda üniversite tarafından gerekli bilimsel danışmanlığı sağlamak.

Lise öğrencilerine üniversite tarafından uygun görülen konu, yer, zaman ve şartlarda üniversitenin sahip olduğu imkânlarından yararlandırmak.

Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nin yükümlülükleri

Eğitim, öğretim ve yönetimde verimliliğin artırılması, kalitenin yükseltilmesi ve sürekli gelişimin sağlanması için araştırma yapılması, bu konularda iyileştirmeye yönelik projeler hazırlanması ve uygulanması için üniversiteye önerilerde bulunmak.

Öğrencilerin toplum hizmeti çalışmaları kapsamında üniversite ile işbirliği yapmaları için destek olmak, gerekli ortamı oluşturmak.

lise-isbirligi-web-(2)

lise-isbirligi-web-(3)

lise-isbirligi-web-(4)

lise-isbirligi-web-(5)

lise-isbirligi-web-(1)

İTÜ Ayazağa Kampüsü

Rektörlük Binası Maslak-Sarıyer / İstanbul

İTÜ Ayazağa Kampüsü Telefon

0212 285 30 30 (40 Hat)

İTÜ Ayazağa Kampüsü Fax

0212 285 29 10

İTÜ